Gernandt & Danielsson biträder Evolution i samband med dess återköpsprogram om 2 miljarder euro och finansiering om 300 miljoner euro

Uppdrag

Den 18 maj 2026 offentliggjorde Evolution att bolaget har inlett ett nytt återköpsprogram av egna aktier, med ett totalt belopp allokerat till programmet om 2 miljarder euro. Syftet med programmet är att optimera bolagets kapitalstruktur genom minskning av aktiekapitalet. I samband med programmet har Evolution även ingått en senior icke-säkerställd revolverande kreditfacilitet om 300 miljoner euro, tillhandahållen av J.P. Morgan SE och Citibank Europe plc, som ska utgöra back-up-finansiering för återköpsprogrammet samt användas för allmänna bolagsändamål.

Gernandt & Danielsson biträder Evolution med ett team bestående av partners Oscar Anderson (ECM) och Mikael Bolling (Bank & Finans), senior associates Alexander Thörnberg och Jessica Khoo (båda Bank & Finans) samt associate Siri Telmen (ECM).

Kontaktpersoner

Relaterade verksamhetsområden